0805N331J501CT
Mfr.Part #
0805N331J501CT
Description
MLCC 330PF 500V NPO 0805
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
HTS Code :
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Mounting :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Dissipation Factor (%) :
2.5
Height :
1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
C0G
Construction :
Flat
Tolerance :
5%
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
Packaging :
Tape and Reel
Walsin
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
330pF
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
Negative Tolerance :
5
Voltage - Rated :
500V
Capacitance Value :
330pF
Lead Style :
Product Depth (mm) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Microwave Application :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Pad
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage :
500VDC
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Class 1
Pbfree Code :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Ceramic
Product Length (mm) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Positive Tolerance :
ECCN (US) :
EAR99
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Datasheets
0805N331J501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N331J501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Voltage:500VDC, 0805N331J501CT pinout, 0805N331J501CT datasheet PDF, 0805N331J501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N331J501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N331J501CT
- 330pF 500V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805