0805N2R2B501CT
Mfr.Part #
0805N2R2B501CT
Description
MLCC 2.2PF 500V NPO 0805
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Class 1
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Style :
Capacitance Value :
2.2pF
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
500VDC
Package / Case :
Size Code :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Length (mm) :
Construction :
Flat
Multilayer :
yes
Height :
0.5 mm
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
4.55
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
1.25 mm
Product Depth (mm) :
1.25
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Height (mm) :
0.6
Tolerance :
0.1pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Termination Style :
Pad
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
2.2pF
Standard
Negative Tolerance :
4.55
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
Datasheets
0805N2R2B501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N2R2B501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:500VDC, Package / Case:0805, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0805N2R2B501CT pinout, 0805N2R2B501CT datasheet PDF, 0805N2R2B501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N2R2B501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N2R2B501CT
2.2pF 500V Ceramic Capacitor 0.1pF 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805