0805N2R0B500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N2R0B500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2PF 50V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Lead Style :
Height :
0.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Negative Tolerance :
5
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
2pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Brand :
Walsin
Tolerance :
0.1 pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
Class :
Class 1
Termination :
Standard
Positive Tolerance :
5
Voltage - Rated :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Failure Rate :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G (NP0)
Multilayer :
yes
Datasheets
0805N2R0B500CT
Walsin Technology 0805N2R0B500CT
- CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 0.1pF 2pF