0805N271G251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N271G251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 270PF 250V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.25 mm
Ratings :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Capacitance :
270 pF
Dielectric :
C0G (NP0)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS :
Details
Length :
2 mm
Subcategory :
Capacitors
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
2 %
Applications :
SMPS Filtering
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
250V
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Datasheets
0805N271G251CT
Walsin Technology 0805N271G251CT
- CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm C0G NP0 2% 270pF