0805N241G500CT
Mfr.Part #
0805N241G500CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 240PF 50V NPO 0805
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
2 %
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2 mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Height :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Negative Tolerance :
Capacitance :
240pF
Ratings :
Width :
1.25 mm
Datasheets
0805N241G500CT
- CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 2% 240pF