0805N181K500CT
Mfr.Part #
0805N181K500CT
Description
MLCC 180PF 50V NPO 0805
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
Flat
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.6
Dielectric :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Lead Style :
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Voltage :
50VDC
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Features :
Product Depth (mm) :
1.25
e3
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Product Length (mm) :
2
Capacitance :
180pF
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Negative Tolerance :
10
Width :
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
0.6
Microwave Application :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
Capacitance Value :
180pF
Mounting :
Datasheets
0805N181K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N181K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0805N181K500CT pinout, 0805N181K500CT datasheet PDF, 0805N181K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N181K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N181K500CT
- 180pF 50V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805