0805N181J201CT
Mfr.Part #
0805N181J201CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 180PF 200V NPO 0805
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
SMPS Filtering
Negative Tolerance :
5
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
MouseReel
Positive Tolerance :
5
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
5 %
Capacitance :
180pF
Product :
General Type MLCCs
Reach Compliance Code :
Compliant
1.25
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Height :
0.8
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
HTS Code :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
0805N181J201CT
Walsin Technology 0805N181J201CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 5% 180pF