0805N181J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N181J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 180PF 100V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Construction :
Flat
Lead Spacing :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
100Vdc
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
2
Product Height (mm) :
0.6
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Pad
Tolerance :
5%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SIZE(GENERAL)
Microwave Application :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Type :
General Purpose MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Case Style :
Ceramic Chip
Width :
1.25
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Depth (mm) :
Termination :
Standard
Class :
Class 1
Mounting :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Product Length (mm) :
2
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance Value :
180pF
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Capacitance :
180pF
Package / Case :
Voltage - Rated :
100V
Negative Tolerance :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
Height :
0.6
JESD-609 Code :
e3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
RoHS :
Details
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Failure Rate :
Datasheets
0805N181J101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N181J101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805N181J101CT pinout, 0805N181J101CT datasheet PDF, 0805N181J101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N181J101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N181J101CT
SIZE(GENERAL) 180pF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805