0805N132F500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N132F500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1300PF 50V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
2 mm
Negative Tolerance :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
1 %
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product :
General Type MLCCs
Packing Method :
TR, 7 INCH
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Brand :
Walsin
Height :
0.5 mm
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage Rating (DC) :
50 V
Width :
1.25 mm
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
0.0013uF
Terminal Finish :
PURE TIN OVER NICKEL
Walsin
Type :
General Purpose MLCCs
Lead Style :
Lead Free :
Lead Free
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Class :
Class 1
Termination :
Standard
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS :
Details
Ratings :
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
0805N132F500CT
Walsin Technology 0805N132F500CT
- CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 1% 0.0013uF