0805N121F251CT
Mfr.Part #
0805N121F251CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 120PF 250V NPO 0805
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
2
Pbfree Code :
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating (DC) :
250 V
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
1 %
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Positive Tolerance :
1%
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
120pF
Negative Tolerance :
1%
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Characteristics Code :
NP0
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
ECCN Code :
EAR99
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets
0805N121F251CT
Walsin Technology 0805N121F251CT
SIZE(MID/HIGH VOLT) 120pF Capacitor 1 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C 0805 (2012 metric)