0805N120F500CT
Mfr.Part #
0805N120F500CT
Description
MLCC 12PF 50V NPO 0805
yes
ECCN (US) :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Voltage :
50VDC
Product Depth (mm) :
Tolerance :
1%
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Package / Case :
Product Length (mm) :
Surface Mount
Construction :
Flat
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Height (mm) :
0.6
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
+ 125 C
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Mounting :
Lead Spacing :
HTS Code :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
Microwave Application :
Capacitance Value :
12pF
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Capacitance :
12pF
Number of Terminals :
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Termination Style :
Pad
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
0805N120F500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N120F500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 0805N120F500CT pinout, 0805N120F500CT datasheet PDF, 0805N120F500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N120F500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N120F500CT
- 12pF 50V Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805