0805N101K201CT
Mfr.Part #
0805N101K201CT
Description
MLCC 100PF 200V NPO 0805
+ 125 C
Dissipation Factor (%) :
2.5
Size Code :
Product Depth (mm) :
1.25
Case Style :
Ceramic Chip
Product Status :
Active
HTS Code :
Applications :
SMPS Filtering
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance Value :
100pF
Class :
Class 1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Packaging :
Tape and Reel
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Walsin
Width :
Voltage :
200VDC
Lead Style :
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
10
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
100pF
Walsin
Microwave Application :
Negative Tolerance :
Mounting :
Surface Mount
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
ECCN Code :
EAR99
Product Length (mm) :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
ECCN (US) :
EAR99
RoHS :
Details
Construction :
Flat
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
200V
Product Height (mm) :
Termination Style :
Pad
Datasheets
0805N101K201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N101K201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:200VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, 0805N101K201CT pinout, 0805N101K201CT datasheet PDF, 0805N101K201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N101K201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N101K201CT
SIZE(MID/HIGH VOLT) 100pF 200V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805