0805N100J500CT
Mfr.Part #
0805N100J500CT
Description
MLCC 10PF 50V NPO 0805
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Style :
2
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
0805
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Length :
2.01mm
Negative Tolerance :
5
Size Code :
Tolerance :
±5%
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Rad Hardened :
No
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Construction :
SMT Chip
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Tape and Reel (TR)
Seated Plane Height :
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Temperature Coefficient :
NP0 C0G
Width :
1.25
Product Depth (mm) :
1.25(mm)
Capacitance Tolerance :
± 5%
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Multilayer :
yes
Product Width :
1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Not Required
Technology :
Standard
Voltage :
50VDC
Series :
SIZE(GENERAL)
Qualification :
Termination Style :
Pad
Height :
0.6
Wire Form :
Not Required
Product Length (mm) :
2(mm)
Capacitance :
10pF
Positive Tolerance :
Product Height (mm) :
0.6(mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance (+ or -) :
5%
Microwave Application :
yes
Datasheets
0805N100J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N100J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:50VDC, 0805N100J500CT pinout, 0805N100J500CT datasheet PDF, 0805N100J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N100J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.