0805N100J250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N100J250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 10PF 25V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
Features :
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Type :
General Purpose MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
2
Dielectric :
C0G
Product Depth (mm) :
1.25
RoHS :
Details
Construction :
Flat
Positive Tolerance :
5
Microwave Application :
yes
Product Height (mm) :
0.6
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
25V
Walsin
Series :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.6
Class :
Class 1
Product Length (mm) :
2
Voltage :
25Vdc
Mounting :
Surface Mount
Width :
1.25
Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
Negative Tolerance :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Standard
Capacitance Value :
10pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Number of Terminals :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
10pF
Size Code :
Brand :
Walsin
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Datasheets
0805N100J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N100J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0805N100J250CT pinout, 0805N100J250CT datasheet PDF, 0805N100J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805N100J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805N100J250CT
- 10pF 25V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805