0805N100G160CT
Mfr.Part #
0805N100G160CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 10PF 16V NPO 0805
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
2 %
+ 125 C
ECCN Code :
EAR99
Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Dielectric :
C0G (NP0)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Walsin
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
MouseReel
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Negative Tolerance :
Height :
0.6
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
10 pF
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
SIZE(GENERAL)
Voltage Rating (DC) :
16 V
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Number of Terminals :
Termination :
Standard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
Ratings :
Width :
1.25
Length :
Size Code :
Datasheets
0805N100G160CT
Walsin Technology 0805N100G160CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0805 2012metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm 30ppm Cel 2% 10pF