0805N0R7B500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805N0R7B500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.7PF 50V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Features :
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Standard
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Length :
3.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Type :
High Capacitance MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
0.7 pF
Brand :
Walsin
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.25 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 1
Height :
0.5 mm
Datasheets
0805N0R7B500CT
Walsin Technology 0805N0R7B500CT
- 0.7 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)