0805J0504P70BCT
Mfr.Part #
0805J0504P70BCT
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±0.1pF
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
4.7pF
Length :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.25mm
Datasheets
0805J0504P70BCT
Knowles Syfer 0805J0504P70BCT
4.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805J0504P70BCT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805J0504P70BCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm