0805F474Z160CT
Mfr.Part #
0805F474Z160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.47UF 16V Y5V 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Multilayer :
yes
Height :
0.8
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Negative Tolerance :
20
Series :
SIZE(GENERAL)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitance :
470nF
Tolerance :
-20%+80%