0805F103Z251CT
Mfr.Part #
0805F103Z251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 250V Y5V 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Width :
1.25
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Product Length (mm) :
2
Class :
Class 2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Positive Tolerance :
80
Tolerance :
-20% to 80%
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Product Depth (mm) :
1.25
RoHS :
Details
Length :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flat
Termination :
Standard
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Negative Tolerance :
20
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
No
Voltage :
250VDC
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance Value :
0.01uF
Capacitance :
0.01uF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Dielectric Material :
Ceramic
Brand :
Walsin
Package / Case :
Size Code :
Number of Terminals :
Datasheets
0805F103Z251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805F103Z251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:250VDC, Package / Case:0805, 0805F103Z251CT pinout, 0805F103Z251CT datasheet PDF, 0805F103Z251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805F103Z251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805F103Z251CT
0.01uF Ceramic Capacitor -20% to 80% -266.6666667 0805