0805F103Z160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805F103Z160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 16V Y5V 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Thickness (Max) :
0.028 (0.70mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
20
Positive Tolerance :
80
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
1.25
Failure Rate :
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
Brand :
Walsin
Product Status :
Last Time Buy
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Depth (mm) :
1.25
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage :
16VDC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Length :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
16V
Lead Style :
Tolerance :
-20% to 80%
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
0.6
Product Length (mm) :
Termination :
Standard
Microwave Application :
yes
Dielectric :
Y5V
Walsin
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Capacitance Value :
0.01uF
Dissipation Factor (%) :
3.5
Multilayer :
yes
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
0.01uF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 2
Series :
Temperature Coefficient :
Height :
0.6
Datasheets
0805F103Z160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805F103Z160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Package / Case:0805, 0805F103Z160CT pinout, 0805F103Z160CT datasheet PDF, 0805F103Z160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805F103Z160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805F103Z160CT
- 0.01uF 16V Ceramic Capacitor -20% to 80% -266.6666667 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805