0805B822K501CT
Mfr.Part #
0805B822K501CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 8200PF 500V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Features :
Brand :
Walsin
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Ratings :
Type :
High Capacitance MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.8 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
8200 pF
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
3.2 mm
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Width :
1.25 mm
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Class :
Class 2
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
500V
Series :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
0805B822K501CT
Walsin Technology 0805B822K501CT
- 8200 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)