0805B684J100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B684J100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.68UF 10V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Lead Spacing :
Product Height (mm) :
1.25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
1.25
Length :
2
Construction :
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Number of Terminals :
2
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Multilayer :
Packaging :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
Brand :
Walsin
Walsin
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
10VDC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Product Depth (mm) :
Positive Tolerance :
5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Series :
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Style :
Product Length (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
ECCN (US) :
EAR99
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
Mounting :
Dielectric :
X7R
Width :
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance Value :
0.68uF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Capacitance :
0.68uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature (°C) :
Tolerance :
5%
Ratings :
Dissipation Factor (%) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Negative Tolerance :
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination Style :
Pad
Datasheets
0805B684J100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B684J100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:10VDC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B684J100CT pinout, 0805B684J100CT datasheet PDF, 0805B684J100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B684J100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B684J100CT
- 0.68uF 10V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805