0805B562M500CT
Mfr.Part #
0805B562M500CT
Description
MLCC 5600PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Voltage Rating (DC) :
50 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Class :
Class 2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Walsin
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage :
50VDC
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Termination Style :
Pad
Ratings :
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
Lead Style :
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
Capacitance :
0.0056uF
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
20
Length :
2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
1.25
Capacitance Value :
0.0056uF
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Style :
Ceramic Chip
Product Height (mm) :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.8
Height - Seated (Max) :
Depth :
1.25 mm
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Series :
Width :
RoHS :
Details
Negative Tolerance :
20
Failure Rate :
Product Length (mm) :
Tolerance :
20%
Datasheets
0805B562M500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B562M500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B562M500CT pinout, 0805B562M500CT datasheet PDF, 0805B562M500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B562M500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B562M500CT
- 0.0056uF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805