0805B562K501CT
Mfr.Part #
0805B562K501CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 5600PF 500V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Package :
X7R
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Length :
3.2 mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.25 mm
Height :
0.8 mm
Applications :
SMPS Filtering
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Walsin
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Features :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Class :
Class 2
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Walsin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Style :
Type :
High Capacitance MLCC
Voltage - Rated :
500V
Series :
Capacitance :
5600 pF
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
0805B562K501CT
Walsin Technology 0805B562K501CT
- 5600 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)