0805B562K500CT
Mfr.Part #
0805B562K500CT
Description
MLCC 5600PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55 °C
Series :
SIZE(GENERAL)
Height :
0.8
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Non-Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Number of Terminals :
2
Multilayer :
yes
Positive Tolerance :
10
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
Case Code (Metric) :
Length :
2 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
5.6nF
Max Operating Temperature :
125 °C
Dielectric :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.25 mm
Voltage Rating (DC) :
50 V