0805B562J500CT
Mfr.Part #
0805B562J500CT
Description
MLCC 5600PF 50V X7R 0805
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Depth :
1.25 mm
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Class 2
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
- 55 C
Product Depth (mm) :
1.25
Mounting :
Surface Mount
Series :
SIZE(GENERAL)
Ratings :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Termination Style :
Pad
Mounting Feature :
Height :
0.8
Negative Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
0.8
Pbfree Code :
yes
Product Length (mm) :
Packaging :
Tape and Reel
X7R
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
ECCN (US) :
EAR99
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance Value :
0.0056uF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125 °C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Width :
1.25
Temperature Coefficient :
15%
Microwave Application :
Voltage - Rated :
50V
Positive Tolerance :
5
Tolerance :
5%
Capacitance :
0.0056uF
Number of Terminals :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
50VDC
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor (%) :
2.5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Datasheets
0805B562J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B562J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, 0805B562J500CT pinout, 0805B562J500CT datasheet PDF, 0805B562J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B562J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B562J500CT
SIZE(GENERAL) 0.0056uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805