0805B561K250CT
Mfr.Part #
0805B561K250CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 560PF 25V X7R 0805
+ 125 C
Product Status :
Active
Walsin
Temperature Coefficient :
15%
Brand :
Walsin
Lead Style :
Pbfree Code :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
560pF
Multilayer :
yes
HTS Code :
Size Code :
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 2
Voltage - Rated :
25V
Positive Tolerance :
10
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Features :
Surface Mount :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Failure Rate :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
10 %
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
General Purpose MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)