0805B475M6R3CT
Mfr.Part #
0805B475M6R3CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 4.7UF 6.3V X7R 0805
Capacitance :
4.7 µF
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Negative Tolerance :
20%
Walsin
Height :
0.8 mm
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3.2 mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Width :
1.25 mm
Positive Tolerance :
20%
RoHS :
Details
Type :
High Capacitance MLCC
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Pbfree Code :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
Voltage - Rated :
6.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
0805B475M6R3CT
Walsin Technology 0805B475M6R3CT
- 4.7 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)