0805B474M160CT
Mfr.Part #
0805B474M160CT
Description
MLCC 0.47UF 16V X7R 0805
Height - Seated (Max) :
Max Operating Temperature :
125 °C
Lead Free :
Lead Free
Class :
Class 2
Voltage :
16VDC
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
20%
Features :
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Pad
RoHS :
Compliant
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
15%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Depth (mm) :
1.25
Capacitance :
0.47uF
Depth :
1.25 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Construction :
Flat
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
3.5
Negative Tolerance :
20
Product Height (mm) :
1.25
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Microwave Application :
Ratings :
Mounting :
Width :
ECCN (US) :
EAR99
Voltage Rating (DC) :
16 V
Package / Case :
Failure Rate :
Case Code (Metric) :
Capacitance Value :
0.47uF
Series :
SIZE(GENERAL)
Product Length (mm) :
Packaging :
Tape and Reel
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
Positive Tolerance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
0805B474M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B474M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, 0805B474M160CT pinout, 0805B474M160CT datasheet PDF, 0805B474M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B474M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B474M160CT
SIZE(GENERAL) 0.47uF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805