0805B474J160CT
Mfr.Part #
0805B474J160CT
Description
MLCC 0.47UF 16V X7R 0805
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.25
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Height (mm) :
1.25
Temperature Coefficient :
15%
Subcategory :
Capacitors
Construction :
Flat
Voltage :
16VDC
Voltage - Rated :
16V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Type :
General Purpose MLCCs
Termination Style :
Pad
Features :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Positive Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size Code :
Tolerance :
5%
Capacitance :
0.47µF
Negative Tolerance :
Product Length :
2.01mm
Product Length (mm) :
2
Mounting :
Standard
Capacitance Value :
0.47uF
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Series :
SIZE(GENERAL)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Number of Terminals :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
ECCN (US) :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Qualification :
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Capacitance Tolerance :
± 5%
Microwave Application :
yes
Product Width :
1.25mm
RECTANGULAR PACKAGE
Dissipation Factor (%) :
3.5
Case Style :
Ceramic Chip
Datasheets
0805B474J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B474J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0805B474J160CT pinout, 0805B474J160CT datasheet PDF, 0805B474J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B474J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B474J160CT
SIZE(GENERAL) 0.47µF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805