0805B473J250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B473J250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.047UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
25Vdc
Product Length (mm) :
2
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
3.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Height :
0.8
Failure Rate :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Brand :
Walsin
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Series :
SIZE(GENERAL)
Negative Tolerance :
5
Temperature Coefficient :
15%
Number of Terminals :
2
Ratings :
RoHS :
Compliant
Capacitance :
0.047uF
Tolerance :
5%
Positive Tolerance :
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
General Purpose MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage Rating (DC) :
25 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height Tolerance (mm) :
±0.1
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Spacing :
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth Tolerance (mm) :
±0.1
JESD-609 Code :
e3
Capacitance Value :
0.047uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height (mm) :
0.8
Depth :
1.25 mm
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Microwave Application :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Class :
Class 2
Case Style :
Ceramic Chip
Subcategory :
Capacitors
Length :
Length Tolerance (mm) :
±0.15
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN (US) :
EAR99
Special Feature :
High Capacitance in given Case Size|A Wide Selection of Sizes is Available (0201 to 1812)
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
1.25
Voltage - Rated :
25V
Product Depth (mm) :
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Datasheets
0805B473J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B473J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0805B473J250CT pinout, 0805B473J250CT datasheet PDF, 0805B473J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B473J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B473J250CT
SIZE(GENERAL) 0.047uF 25V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805