0805B472M250CT
Mfr.Part #
0805B472M250CT
Description
MLCC 4700PF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
25Vdc
Product :
General Type MLCCs
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Product Height (mm) :
0.8
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
Mounting :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Negative Tolerance :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Capacitance Value :
0.0047uF
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
ECCN (US) :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage - Rated :
25V
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microwave Application :
yes
Capacitance :
0.0047uF
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Max Operating Temperature :
125 °C
Temperature Coefficient :
15%
Termination Style :
Pad
Temperature Characteristics Code :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
1.25
Walsin
Positive Tolerance :
20
Product Length (mm) :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height - Seated (Max) :
Series :
SIZE(GENERAL)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS :
Details
Length :
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Height :
0.8
Lead Spacing :
Width :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Package / Case :
Voltage Rating (DC) :
25 V
Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
Depth :
1.25 mm
Multilayer :
yes
Construction :
Flat
Datasheets
0805B472M250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B472M250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, 0805B472M250CT pinout, 0805B472M250CT datasheet PDF, 0805B472M250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B472M250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B472M250CT
SIZE(GENERAL) 0.0047uF 25V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805