0805B394J160CT
Mfr.Part #
0805B394J160CT
Description
MLCC 0.39UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
RoHS Compliant
Voltage Rating (DC) :
16 V
RoHS :
Compliant
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
15%
Product Length (mm) :
2
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Capacitance Value :
0.39uF
Negative Tolerance :
5
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
EAR99
Failure Rate :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
16VDC
Capacitance :
390 nF
Product Height (mm) :
Positive Tolerance :
5
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
5%
Height - Seated (Max) :
yes
Height :
Product Status :
Active
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Product Depth (mm) :
Lead Free :
Lead Free
yes
Min Operating Temperature :
-55 °C
Walsin
Voltage - Rated :
16V
Features :
Max Operating Temperature :
125 °C
Case Style :
Ceramic Chip
Depth :
1.25 mm
Package / Case :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
0805B394J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B394J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0805, 0805B394J160CT pinout, 0805B394J160CT datasheet PDF, 0805B394J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B394J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B394J160CT
SIZE(GENERAL) 390 nF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805