0805B271M251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B271M251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 270PF 250V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15%
Class :
Class 2
Voltage :
250VDC
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Walsin
Product Length (mm) :
2
Height :
0.8
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Width :
1.25
Number of Terminals :
2
Dielectric :
X7R
Product Height (mm) :
0.8
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Negative Tolerance :
20
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Length :
RoHS :
Details
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
Pad
Lead Spacing :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Ceramic Chip
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
SMPS Filtering
ECCN (US) :
EAR99
Features :
Tolerance :
20%
Microwave Application :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Brand :
Walsin
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination :
Standard
Positive Tolerance :
Product Depth (mm) :
Capacitance Value :
270pF
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Capacitance :
270pF
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
0805B271M251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271M251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, 0805B271M251CT pinout, 0805B271M251CT datasheet PDF, 0805B271M251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271M251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B271M251CT
SIZE(MID/HIGH VOLT) 270pF 250V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805