0805B271M101CT
Mfr.Part #
0805B271M101CT
Description
MLCC 270PF 100V X7R 0805
Temperature Coefficient :
15%
Series :
SIZE(GENERAL)
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length (mm) :
Capacitance :
270pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Microwave Application :
yes
Negative Tolerance :
20
Construction :
Flat
Size Code :
Mounting :
Surface Mount
Positive Tolerance :
20
Active
Product Depth (mm) :
1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
100V
Voltage :
100Vdc
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.25
Lead Style :
Height :
0.8
e3
Capacitance Value :
270pF
Termination :
Standard
ECCN (US) :
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Spacing :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Height (mm) :
0.8
Termination Style :
Pad
Datasheets
0805B271M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, Type:General Purpose MLCCs, 0805B271M101CT pinout, 0805B271M101CT datasheet PDF, 0805B271M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B271M101CT
SIZE(GENERAL) 270pF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805