0805B271K501CT
Mfr.Part #
0805B271K501CT
Description
MLCC 270PF 500V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
270 pF
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Voltage - Rated :
500V
Applications :
SMPS Filtering
Height :
0.8
Dissipation Factor (%) :
2.5
Lead Style :
Mounting :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Microwave Application :
No
Walsin
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length (mm) :
Negative Tolerance :
10
Positive Tolerance :
10
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Walsin
Product Height (mm) :
0.8
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
15%
Case Style :
Ceramic Chip
Width :
1.25
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Lead Free :
Lead Free
Active
Voltage :
500VDC
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Voltage Rating (DC) :
500 V
RoHS :
Non-Compliant
Product Depth (mm) :
Dielectric :
X7R
Capacitance Value :
270pF
Datasheets
0805B271K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:500VDC, 0805B271K501CT pinout, 0805B271K501CT datasheet PDF, 0805B271K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B271K501CT
- 270 pF 500V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805