0805B225M6R3CT
Mfr.Part #
0805B225M6R3CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.2UF 6.3V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Features :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Capacitance :
2.2 μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
0.8 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Type :
High Capacitance MLCC
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2 mm
yes
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
e3
Voltage - Rated :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Pbfree Code :
Tolerance :
±20%
Positive Tolerance :
20%
Ratings :
Negative Tolerance :
20%
Series :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Width :
1.25 mm
Datasheets
0805B225M6R3CT
Walsin Technology 0805B225M6R3CT
- 2.2 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)