0805B223M251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B223M251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.022UF 250V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Product Length (mm) :
2
Capacitance Value :
0.022uF
Termination :
Standard
Product Depth (mm) :
1.25
Height :
1.25
Microwave Application :
No
Voltage :
250VDC
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
20
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Termination Style :
Pad
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
Brand :
Walsin
Maximum Operating Temperature (°C) :
Temperature Coefficient :
15%
Negative Tolerance :
20
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Packaging :
Tape and Reel
Class :
Class 2
Size (mm) :
2 X 1.25
Dissipation Factor (%) :
2.5
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.022uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
JESD-609 Code :
e3
Length :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
Number of Terminals :
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
0805B223M251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B223M251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:0805, 0805B223M251CT pinout, 0805B223M251CT datasheet PDF, 0805B223M251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B223M251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B223M251CT
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.022uF Ceramic Capacitor 20% 15% 0805