0805B222K101CT
Mfr.Part #
0805B222K101CT
Description
MLCC 2200PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Height :
0.8
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
Standard
Walsin
Type :
General Purpose MLCCs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SIZE(GENERAL)
Product :
General Type MLCCs
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
10
Number of Terminals :
2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.2nF
Length :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%