0805B221K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B221K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 220PF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
2mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10 %
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Walsin
Type :
General Purpose MLCCs
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Capacitance :
0.00022μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.25mm
Size Code :
Multilayer :
Positive Tolerance :
10%
Height :
0.8mm