0805B184K160CT
Mfr.Part #
0805B184K160CT
Description
MLCC 0.18UF 16V X7R 0805
125
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
10
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor (%) :
3.5
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage :
16VDC
Capacitance Value :
0.18uF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
1.25
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
-55
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.18uF
Class :
Class 2
ECCN Code :
Positive Tolerance :
10
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
Pad
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Feature :
Datasheets
0805B184K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B184K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B184K160CT pinout, 0805B184K160CT datasheet PDF, 0805B184K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B184K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B184K160CT
- 0.18uF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805