0805B184J160CT
Mfr.Part #
0805B184J160CT
Description
MLCC 0.18UF 16V X7R 0805
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Positive Tolerance :
5
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
16V
yes
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Voltage :
16VDC
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Flat
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor (%) :
3.5
Mounting :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Product Length (mm) :
Capacitance Value :
0.18uF
Capacitance :
0.18uF
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Pad
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
SIZE(GENERAL)
Capacitors
Datasheets
0805B184J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B184J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, 0805B184J160CT pinout, 0805B184J160CT datasheet PDF, 0805B184J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B184J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B184J160CT
SIZE(GENERAL) 0.18uF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805