0805B182J201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B182J201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1800PF 200V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
15%
Features :
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Construction :
Flat
Tolerance :
5%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance Value :
0.0018uF
Dissipation Factor (%) :
2.5
Mounting :
Surface Mount
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Negative Tolerance :
5
Brand :
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size Code :
Product Height (mm) :
0.8
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
RoHS :
Details
Package / Case :
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Microwave Application :
No
Capacitance :
0.0018uF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Positive Tolerance :
Voltage :
200VDC
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Number of Terminals :
2
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Failure Rate :
Length :
2 mm
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
1.25
Class :
Class 2
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.8 mm
Walsin
Width :
1.25 mm