0805B181K500CT
Mfr.Part #
0805B181K500CT
Description
MLCC 180PF 50V X7R 0805
Capacitance :
0.00018μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
2mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
SIZE(GENERAL)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C