0805B152K160CT
Mfr.Part #
0805B152K160CT
Description
MLCC 1500PF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
3.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
10
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Size Code :
Product Height (mm) :
0.8
Voltage :
16VDC
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Series :
Case Style :
Ceramic Chip
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting :
Surface Mount
Product Length (mm) :
2
Class :
Class 2
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Termination Style :
Pad
Product Depth (mm) :
1.25
Height :
0.8
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Flat
Dielectric :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Microwave Application :
yes
Package / Case :
Capacitance Value :
0.0015uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
RoHS :
Details
Capacitance :
0.0015uF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Walsin
Ratings :
Number of Terminals :
2
Length :
Negative Tolerance :
10
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
10%
Lead Style :
Width :
Brand :
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
0805B152K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B152K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B152K160CT pinout, 0805B152K160CT datasheet PDF, 0805B152K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B152K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B152K160CT
- 0.0015uF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805