0805B122M251CT
Mfr.Part #
0805B122M251CT
Description
MLCC 1200PF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Construction :
Flat
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Negative Tolerance :
20
Package / Case :
Case Style :
Ceramic Chip
Brand :
Walsin
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.8
Capacitance Value :
0.0012uF
Width :
1.25
Tolerance :
20%
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Positive Tolerance :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Size Code :
RoHS :
Details
Product Length (mm) :
2
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
15%
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
X7R
Microwave Application :
No
Capacitance :
0.0012uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Walsin
Number of Terminals :
2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Height (mm) :
0.8
Product Depth (mm) :
Mounting :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
250VDC
ECCN (US) :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Datasheets
0805B122M251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B122M251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:250VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 0805B122M251CT pinout, 0805B122M251CT datasheet PDF, 0805B122M251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B122M251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B122M251CT
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.0012uF Ceramic Capacitor 20% 15% 0805