0805B122J251CT
Mfr.Part #
0805B122J251CT
Description
MLCC 1200PF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.0012uF
Package / Case :
Series :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Multilayer :
yes
Voltage - Rated :
250V
Microwave Application :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Dielectric :
X7R
Width :
1.25 mm
Packaging :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Length (mm) :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Termination :
Standard
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Applications :
SMPS Filtering
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Voltage :
250VDC
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Class :
Class 2
Negative Tolerance :
5
ECCN (US) :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
0.8
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
Walsin
RoHS :
Details
Temperature Characteristics Code :
X7R
Construction :
Flat
Surface Mount :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8 mm
Ratings :
Features :
Capacitance :
0.0012uF
Mounting :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
2 mm
Datasheets
0805B122J251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B122J251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:250VDC, 0805B122J251CT pinout, 0805B122J251CT datasheet PDF, 0805B122J251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B122J251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B122J251CT
- 0.0012uF 250V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805