0805B104M101CT
Mfr.Part #
0805B104M101CT
Description
MLCC 0.1UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
JESD-609 Code :
e3
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Ratings :
Multilayer :
yes
Type :
High Capacitance MLCC
Class :
Class 2
Walsin
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Negative Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Width :
1.25 mm
Capacitance :
0.1 uF
Features :
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination :
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
100Vdc
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.8 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size Code :
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
1.25
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Microwave Application :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Surface Mount :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Length (mm) :
2
Length :
3.2 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Depth (mm) :
1.25
Product :
General Type MLCCs
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Tolerance :
20%
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
Construction :
Flat
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
HTS Code :
Capacitance Value :
0.1uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
Datasheets
0805B104M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B104M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Capacitance MLCC, Voltage:100Vdc, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B104M101CT pinout, 0805B104M101CT datasheet PDF, 0805B104M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B104M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B104M101CT
0.1 uF 100V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805