0805B103K500CT
Mfr.Part #
0805B103K500CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
0.8mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
1.25mm
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10000pF
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C