0805B103J201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B103J201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 200V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Width :
1.25 mm
Construction :
Flat
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
200VDC
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
1.25
RoHS :
Details
Height :
0.8 mm
Failure Rate :
Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Length (mm) :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.01uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
SMPS Filtering
Termination :
Standard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
Size Code :
Product Height (mm) :
1.25
Lead Spacing :
Microwave Application :
No
Positive Tolerance :
5
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Pad
Length :
2 mm
Packaging :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.01uF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
200V
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
Negative Tolerance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Dissipation Factor (%) :
2.5
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Walsin
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Class :
Class 2
Ratings :
Features :
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Brand :
Walsin
Case Style :
Ceramic Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
0805B103J201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B103J201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 0805B103J201CT pinout, 0805B103J201CT datasheet PDF, 0805B103J201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B103J201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B103J201CT
- 0.01uF 200V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805